A puha készségek és ismeretek különös vonása, hogy amikor rendben vannak és megfelelően működnek, akkor feltűnésmentesek. Sokkal könnyebb ezért megmutatni a nagy bukásokban játszott szerepeiket a hiányaikon keresztül. Nézzünk most három példát, amelyek együtt éles fényben illusztrálják, hogy a puha készségek és ismeretek hiánya milyen botrányhoz, katasztrófához vagy veszteséghez vezethet!
Oscar-díjátadó 2017: a szervező is csak ember? Felolvasó kártyát tervezni mindenki tud?
Nyolcvannyolc rendben lezajló Oscar-díjátadó olyan természetessé teszi a sikeres lebonyolítást, hogy talán fel sem tűnik a rendezvényszervező profizmusa. Aztán jön a 89. gála, amelyen több hiba összejátszásaként tévesen hirdetik ki a legfontosabb kategória győztesét. És hirtelen előtérbe kerül, hogy mennyi mindenen múlik egy rendezvény botránymentes lebonyolítása.
Nézzük, mi is történt! 2017. február 26-án, a 89. gála utolsó mozzanataként a show két ceremóniamestere, Faye Dunaway és Warren Beatty színpadra lépett, hogy átadja az este legjobban várt, legfontosabb és egyben utolsó díját a Legjobb film kategóriában. Warren Beatty kinyitotta a borítékot, elolvasta a benne talált kártyát, meglepődött, újra belenézett a borítékba, majd Faye Dunaway felé nyújtotta. Dunaway hezitálás nélkül felolvasta a szemébe ötlő filmcímet és bejelentette nyertesként a Kaliforniai álom című filmet.
Már javában zajlottak a köszönő beszédek, amikor kiderült: elcserélték a borítékokat, az igazi nyertes a Holdfény című film.
A köszönőbeszédek leálltak, zavarodottság, majd a díj visszavétele után odaadták az igazi nyertesnek, új köszönő beszédek kezdődtek. Az ember akkor is kínosan érzi magát, ha csak videón nézi!
Az első, önmagában még nem végzetes hiba az volt, hogy a rendezvény lebonyolításával megbízott PricewaterhouseCoopers egyik munkatársa, javában elfoglalva az előző nyertes privát célra történő fotózásával, rossz borítékot adott át a műsorvezetőknek. A ceremóniamesterek a legjobb színésznő nevét tartalmazó borítékot kapták meg, és Dunaway a kártyán a színésznő neve alatt szembe ötlő film címét olvasta be.
via GIPHY
A másik hiba, ami végzetessé tette az elsőt az volt, hogy a kártyák szövegének kialakítása egyáltalán nem segítette a rendkívüli stressznek kitett konferansziéknak észrevenni, hogy téves kártyát tartanak a kezükben. A szövegelrendezés ugyanis egyáltalán nem vette figyelembe azt a tipográfiai ismeretet, hogy a nyugati kultúrában balról jobbra és fentről lefelé olvasunk. Így aztán a kártya tetején az érdemi információt nem hordozó Oscars szerepelt nagy betűkkel. A legfontosabb infó, a kategória neve, pedig nagyon kis betűkkel a kártya alján található. Így vezetett a két, önmagában nem fatális hiba, egymással szövetkezve óriási blamázshoz.